środa, 10 sierpnia 2016

"Uważaj, o czym marzysz" Victoria Connelly


Każdy z nas zastanawiał się pewnie w dzieciństwie, czego zażyczyłby sobie od złotej rybki, gdyby ta mogła spełnić jego marzenia. Z czasem z tego wyrastamy, zaczynamy albo akceptować bylejakość albo robić wszystko, co możliwe, żeby zmienić to, co nam nie odpowiada. Alice jest typową przedstawicielką pierwszej kategorii - nie jest zadowolona ze swojej pracy ani miejsca zamieszkania, daje się wykorzystywać swojej siostrze, a dodatkowo jest zakochana w mężczyźnie, który nawet nie zna jej imienia, mimo, że w pracy widują się od lat. Jej życie pewnie dalej byłoby szare i nijakie, gdyby jej siostra Stella nie zabrała jej na wakacje na Kethos. Tam pod wpływem czarującego ogrodnika nieroztropnie wypowiada życzenie, które zmienia jej życie.

Przy kreowaniu fabuły autorka nie wykazała się dużą kreatywnością. Właściwie już po przeczytaniu opisu na okładce, wiemy jak zakończy się ta historia. Nie mogę jednak odmówić autorce talentu, cała opowieść ma w sobie coś z bajki, z "Kopciuszka". W obu historiach główne bohaterki przechodzą przemianę przy pomocy magii, a także pojawiają się przeszkody, które miłość musi pokonać. Naiwne, ale ma to swój urok. 

Styl pisania autorki jest prosty, wszystko jest jasno wytłumaczone, więc czytanie nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. Nie musimy się zastanowić kto i dlaczego coś zrobił, od razu dostajemy odpowiedzi. Jest jednak coś, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie, chodzi o opisy wyspy Kethos. Od razu zapragnęłam zobaczyć ją na własne oczy i sprawdzić czy ogród jest w rzeczywistości tak piękny jak opisuje autorka. 

Bohaterowie tej książki są stworzeni na zasadzie kontrastów, co powoduje, że są przerysowani. Szarej myszce Alice jest przeciwstawiona piękna i samolubna Stella, a dobrodusznemu ogrodnikowi przeciwstawiono przystojnego i nieczułego Bena. Dzięki tak wyrazistym kontrastom nietrudno zgadnąć, jak skończy się historia, ale w prawdziwym życiu ludzie nie są czarno-biali. Każdy z nas ma wady i zalety i zdaje się, że autorka kompletnie o tym zapomniała.

"Uważaj, o czym marzysz" to lekka, wakacyjna historia, z którą miło spędzicie czas, ale jest to też książka do bólu przerysowana i przewidywalna. Jest to jedna z tych lektur, które czyta się raz i nigdy więcej nie ma się ochoty do nich wrócić. Po prostu łatwa, niewymagająca rozrywka.

Tytuł: Uważaj, o czym marzysz
Autor: Victoria Connelly
Wydawnictwo: Pascal
Ocena: 4/10

2 komentarze:

  1. Czasami potrzeba tekiej lekkiejlektury, aby móc się oderwać od rzeczywistości :)

    OdpowiedzUsuń

 

Życie bez książek? Nigdy! Template by Ipietoon Cute Blog Design and Bukit Gambang